Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CSC-RO02450
Host Cell : CHO-K1 Size : >1x106 frozen cells/vial
| Cat. No. | CSC-RO02450 |
| Description | This cell line is engineered to stably overexpress Human CLEC5A in CHOK1 cells. |
| Product Type | Stable cell line constitutively expressing target gene(s) |
| Target Gene | CLEC5A |
| Gene Species | Human |
| Host Cell | CHO-K1 |
| Host Cell Species | Cricetulus griseus (Chinese hamster) |
| Applications |
1) Biological function research of the target gene(s), 2) Drug development of potential drug candidates targeting the target gene(s) or protein(s), 3) Investigation of disease mechanisms, 4) Antibody validation |
| Size | One vial of frozen cells, typically >1x10^6cells/vial |
| Stability | This cell line is stable at least 10 passages. |
| Quality Control |
1) Detection of gene overexpression by Real-time qPCR ,or western blot, or flow cytometry, 2) Mycoplasma detection |
| Storage | Liquid nitrogen |
| Shipping | Dry ice |
| Revival | Rapidly thaw cells in a 37°C water bath. Transfer contents into a tube containing pre-warmed media. Centrifuge cells and seed into a 25 cm2 flask containing pre-warmed media. |
| Growth Properties | Adherent |
| Mycoplasma | Negative |
| Format | One frozen vial containing millions of cells |
| Storage | Liquid nitrogen |
| Safety Considerations |
The following safety precautions should be observed. 1. Use pipette aids to prevent ingestion and keep aerosols down to a minimum. 2. No eating, drinking or smoking while handling the stable line. 3. Wash hands after handling the stable line and before leaving the lab. 4. Decontaminate work surface with disinfectant or 70% ethanol before and after working with stable cells. 5. All waste should be considered hazardous. 6. Dispose of all liquid waste after each experiment and treat with bleach. |
| Ship | Dry ice |
| Target Gene | CLEC5A |
| Background | This gene encodes a member of the C-type lectin/C-type lectin-like domain (CTL/CTLD) superfamily. Members of this family share a common protein fold and have diverse functions, such as cell adhesion, cell-cell signalling, glycoprotein turnover, and roles in inflammation and immune response. The encoded type II transmembrane protein interacts with dnax-activation protein 12 and may play a role in cell activation. Alternative splice variants have been described but their full-length sequence has not been determined. [provided by RefSeq, Jul 2008] |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.