Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CSC-SC009702
Host Cell : HEK293 (CHO and other cell types are also available) Size : >1x106 frozen cells/vial
| Cat. No. | CSC-SC009702 |
| Description | Using Creative Biogene's proprietary lentiviral vectors, we subclone the target gene into lentivector, generate the lentivirus particles, sequentially infect the cell line HEK293 (other cell types are also available according to your requirements), and select the clones constantly expressing target gene at high level. |
| Target Gene | MRE11A |
| Gene Species | Homo sapiens (Human) |
| Host Cell | HEK293 (CHO and other cell types are also available) |
| Host Cell Species | Species varies |
| Applications |
1. Gene expression studies 2. Signaling pathway research 3. Drug screening and toxicology 4. Disease research |
| Size | 2 × 10^6 cells / vial |
| Stability | Validated for at least 10 passages |
| Quality Control | Negative for bacteria, yeast, fungi and mycoplasma. |
| Storage | Liquid nitrogen |
| Shipping | Dry Ice |
| Revival | Rapidly thaw cells in a 37°C water bath. Transfer contents into a tube containing pre-warmed media. Centrifuge cells and seed into a 25 cm2 flask containing pre-warmed media. |
| Mycoplasma | Negative |
| Format | One frozen vial containing millions of cells |
| Storage | Liquid nitrogen |
| Safety Considerations |
The following safety precautions should be observed. 1. Use pipette aids to prevent ingestion and keep aerosols down to a minimum. 2. No eating, drinking or smoking while handling the stable line. 3. Wash hands after handling the stable line and before leaving the lab. 4. Decontaminate work surface with disinfectant or 70% ethanol before and after working with stable cells. 5. All waste should be considered hazardous. 6. Dispose of all liquid waste after each experiment and treat with bleach. |
| Ship | Dry ice |
| Gene Name | MRE11A MRE11 meiotic recombination 11 homolog A (S. cerevisiae) [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | MRE11A |
| Synonyms | ATLD; HNGS1; MRE11; MRE11B |
| Gene Description | MRE11 meiotic recombination 11 homolog A (S. cerevisiae) |
| Gene ID | 17535 |
| Uni Prot ID | P49959 |
| m RNA Refseq | NM_005591.3 |
| Protein Refseq | NP_005582.1 |
| Chromosome Location | 11q21 |
| Function | 3-5 exonuclease activity; contributes_to ATP-dependent DNA helicase activity; contributes_to DNA binding; double-stranded DNA binding; endodeoxyribonuclease activity; manganese ion binding; nuclease activity; protein C-terminus binding; protein binding; single-stranded DNA specific endodeoxyribonuclease activity; |
| Pathway | Assembly of the RAD50-MRE11-NBS1 complex at DNA double-strand breaks, organism-specific biosystem; BARD1 signaling events, organism-specific biosystem; BRCA1-associated genome surveillance complex (BASC), organism-specific biosystem; DNA Repair, organism-specific biosystem; DNA damage response, organism-specific biosystem; Double-Strand Break Repair, organism-specific biosystem; Homologous Recombination Repair, organism-specific biosystem; |
| MIM | 600814 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.