Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CSC-RK0010
Host Cell : HeLa Validation : Real-Time RCR
| Cat. No. | CSC-RK0010 |
| Target Gene | MRE11A |
| Abbr | HeLa-HuMRE11 Knockdown |
| Alias | MRE11A, ATLD, HNGS1, MRE11, MRE11B |
| Host Cell | HeLa |
| Host Cell Species | Homo sapiens (Human) |
| Applications |
(1) Studying gene functions (2) Studying gene interactions and signaling pathways (3) Target validation and drug discovery (4) Designing diseases models |
| Morphology | Epithelial |
| Size | >1 × 106 cells / vial |
| Stability | Validated for at least 10 passages |
| Validation | Real-Time RCR |
| Shipping | Dry ice |
| Mycoplasma | Negative |
| Format | One frozen vial containing millions of cells |
| Storage | Liquid nitrogen |
| Safety Considerations |
The following safety precautions should be observed. 1. Use pipette aids to prevent ingestion and keep aerosols down to a minimum. 2. No eating, drinking or smoking while handling the stable line. 3. Wash hands after handling the stable line and before leaving the lab. 4. Decontaminate work surface with disinfectant or 70% ethanol before and after working with stable cells. 5. All waste should be considered hazardous. 6. Dispose of all liquid waste after each experiment and treat with bleach. |
| Ship | Dry ice |
| Gene Name | MRE11A MRE11 meiotic recombination 11 homolog A (S. cerevisiae) [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | MRE11A |
| Synonyms | ATLD; HNGS1; MRE11; MRE11B |
| Gene Description | MRE11 meiotic recombination 11 homolog A (S. cerevisiae) |
| Gene ID | 17535 |
| Uni Prot ID | P49959 |
| m RNA Refseq | NM_005591.3 |
| Protein Refseq | NP_005582.1 |
| Chromosome Location | 11q21 |
| Function | 3-5 exonuclease activity; contributes_to ATP-dependent DNA helicase activity; contributes_to DNA binding; double-stranded DNA binding; endodeoxyribonuclease activity; manganese ion binding; nuclease activity; protein C-terminus binding; protein binding; single-stranded DNA specific endodeoxyribonuclease activity; |
| Pathway | Assembly of the RAD50-MRE11-NBS1 complex at DNA double-strand breaks, organism-specific biosystem; BARD1 signaling events, organism-specific biosystem; BRCA1-associated genome surveillance complex (BASC), organism-specific biosystem; DNA Repair, organism-specific biosystem; DNA damage response, organism-specific biosystem; Double-Strand Break Repair, organism-specific biosystem; Homologous Recombination Repair, organism-specific biosystem; |
| MIM | 600814 |
This gene encodes a nuclear protein involved in homologous recombination, telomere length maintenance, and DNA double-strand break repair. By itself, the protein has 3 to 5 exonuclease activity and endonuclease activity. The protein forms a complex with the RAD50 homolog; this complex is required for nonhomologous joining of DNA ends and possesses increased single-stranded DNA endonuclease and 3 to 5 exonuclease activities. In conjunction with a DNA ligase, this protein promotes the joining of noncomplementary ends in vitro using short homologies near the ends of the DNA fragments. This gene has a pseudogene on chromosome 3. Alternative splicing of this gene results in two transcript variants encoding different isoforms.
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.