Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDFH011724
| Cat. No. | CDFH011724 |
| Product Type | cDNA clone |
| Gene Abbr | MRE11A |
| Gene Name | MRE11A MRE11 meiotic recombination 11 homolog A (S. cerevisiae) [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Size | 10 ug |
| Vector | pCMV6-XL4 |
| Gene Name | MRE11A MRE11 meiotic recombination 11 homolog A (S. cerevisiae) [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | MRE11A |
| Synonyms | ATLD; HNGS1; MRE11; MRE11B |
| Gene Description | MRE11 meiotic recombination 11 homolog A (S. cerevisiae) |
| Gene ID | 17535 |
| Uni Prot ID | P49959 |
| m RNA Refseq | NM_005591.3 |
| Protein Refseq | NP_005582.1 |
| Chromosome Location | 11q21 |
| Function | 3-5 exonuclease activity; contributes_to ATP-dependent DNA helicase activity; contributes_to DNA binding; double-stranded DNA binding; endodeoxyribonuclease activity; manganese ion binding; nuclease activity; protein C-terminus binding; protein binding; single-stranded DNA specific endodeoxyribonuclease activity; |
| Pathway | Assembly of the RAD50-MRE11-NBS1 complex at DNA double-strand breaks, organism-specific biosystem; BARD1 signaling events, organism-specific biosystem; BRCA1-associated genome surveillance complex (BASC), organism-specific biosystem; DNA Repair, organism-specific biosystem; DNA damage response, organism-specific biosystem; Double-Strand Break Repair, organism-specific biosystem; Homologous Recombination Repair, organism-specific biosystem; |
| MIM | 600814 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.