Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : LV05192L
Storage : -80℃ Shipping : Frozen on dry ice
Titer: Size:
| Cat. No. | LV05192L |
| Description | Lentiviral particles of anterior pharynx defective 1 homolog A (C. elegans) (APH1A), transcript variant 1. |
| Product Type | Premade Lentivirus Particles |
| Gene | APH1A |
| Species | Human |
| Insert Size | 798 bp |
| Titer | Varies lot by lot, for example, ≥1*10^7 TU/mL, ≥1*10^8 TU/mL, ≥1*10^9 TU/mL etc. |
| Size | Varies lot by lot, for example, 100 ul, 500 ul, 1 mL etc. |
| Storage | Store at -80℃. Avoid multiple freeze/thaw cycles. |
| Shipping | Frozen on dry ice |
| Summary | Creative Biogene ensures high-quality lentivirus particles by optimizing and standardizing production protocols and performing stringent quality control (QC). The specific QC experiments performed vary between lentivirus particle lots. |
| Mycoplasma | Creative Biogene routinely tests for mycoplasma contamination using a mycoplasma detection kit. Cell lines are maintained for approximately 20 passages before being discarded and replaced with a new vial of early passage cells. Approximately 2 weeks after thawing, cell culture supernatants are tested for mycoplasma contamination. Creative Biogene ensures that lentiviral products are free of mycoplasma contamination. |
| Purity | Creative Biogene evaluates the level of impurities, such as residual host cell DNA or proteins, in prepared lentiviral vectors to ensure they meet quality standards. |
| Sterility | The lentiviral samples were inoculated into cell culture medium for about 5 days and the growth of bacteria and fungi was tested. Creative Biogene ensures that the lentiviral products are free of microbial contamination. |
| Transducibility | Upon requirement, Creative Biogene can perform in vitro or in vivo transduction assays to evaluate the ability of lentivirus to deliver genetic material into target cells, and assess gene expression and functional activities. |
| Proviral Identity Confirmation | All Creative Biogene lentiviral vectors are confirmed to have correctly integrated provirus using PCR. This test involves transducing cells with serial dilutions of the lentiviral vector, harvesting the cells a few days later, and isolating genomic DNA. This DNA is then used as a template to amplify a portion of the expected lentiviral insert. |
| Gene Name | APH1A anterior pharynx defective 1 homolog A (C. elegans) [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | APH1A |
| Synonyms | APH1A; anterior pharynx defective 1 homolog A (C. elegans); gamma-secretase subunit APH-1A; APH 1A; CGI 78; aph-1alpha; presenilin-stabilization factor; APH-1; APH-1A; CGI-78; 6530402N02Rik; |
| Gene ID | 51107 |
| Uni Prot ID | Q96BI3 |
| m RNA Refseq | BC008732 |
| Chromosome Location | 1p36.13-q31.3 |
| Function | aspartic-type endopeptidase activity; endopeptidase activity; peptidase activity; protein binding; |
| Pathway | Activated NOTCH1 Transmits Signal to the Nucleus, organism-specific biosystem; Alzheimers disease, organism-specific biosystem; Alzheimers disease, conserved biosystem; Cell death signalling via NRAGE, NRIF and NADE, organism-specific biosystem; Delta-Notch Signaling Pathway, organism-specific biosystem; NRIF signals cell death from the nucleus, organism-specific biosystem; Notch signaling pathway, organism-specific biosystem; |
| MIM | 607629 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.