Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDCS407240
| Cat. No. | CDCS407240 |
| Description | anterior pharynx defective 1 homolog A (C. elegans) |
| Product Type | ORF Clone |
| Gene Abbr | APH1A |
| Gene Name | APH1A anterior pharynx defective 1 homolog A (C. elegans) [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Gene Name | APH1A anterior pharynx defective 1 homolog A (C. elegans) [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | APH1A |
| Synonyms | APH1A; anterior pharynx defective 1 homolog A (C. elegans); gamma-secretase subunit APH-1A; APH 1A; CGI 78; aph-1alpha; presenilin-stabilization factor; APH-1; APH-1A; CGI-78; 6530402N02Rik; |
| Gene ID | 51107 |
| Uni Prot ID | Q96BI3 |
| m RNA Refseq | BC008732 |
| Chromosome Location | 1p36.13-q31.3 |
| Function | aspartic-type endopeptidase activity; endopeptidase activity; peptidase activity; protein binding; |
| Pathway | Activated NOTCH1 Transmits Signal to the Nucleus, organism-specific biosystem; Alzheimers disease, organism-specific biosystem; Alzheimers disease, conserved biosystem; Cell death signalling via NRAGE, NRIF and NADE, organism-specific biosystem; Delta-Notch Signaling Pathway, organism-specific biosystem; NRIF signals cell death from the nucleus, organism-specific biosystem; Notch signaling pathway, organism-specific biosystem; |
| MIM | 607629 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.