Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR3H-00895
| Cat. No. | MiUTR3H-00895 |
| Description | 3'UTR clone of glutamate receptor ionotropic N-methyl D-aspartate 2A (GRIN2A) transcript variant 3 for miRNA target validation |
| Gene Abbr | GRIN2A |
| Gene Name | GRIN2A glutamate receptor, ionotropic, N-methyl D-aspartate 2A [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | luciferase-RFP |
| Promoter | SV40 |
| Resistance | Neo/Kanr |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | The cDNA clone is shipped in a 2-D bar-coded Matrix tube as 10 ug dried plasmid DNA. The package also includes 100 pmols of both the corresponding 5' and 3' vector primers in separate vials. |
| Vector | pMirTarget |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | GRIN2A glutamate receptor, ionotropic, N-methyl D-aspartate 2A [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | GRIN2A |
| Synonyms | GRIN2A; glutamate receptor, ionotropic, N-methyl D-aspartate 2A; NMDAR2A; glutamate [NMDA] receptor subunit epsilon-1; GluN2A; hNR2A; NMDA receptor subtype 2A; N-methyl D-aspartate receptor subtype 2A; N-methyl-D-aspartate receptor subunit 2A; N-methyl-D-aspartate receptor channel, subunit epsilon-1; EPND; NR2A; |
| Gene ID | 2903 |
| Uni Prot ID | Q12879 |
| m RNA Refseq | BC117131 |
| Chromosome Location | 16p13.2 |
| Function | ATPase binding; N-methyl-D-aspartate selective glutamate receptor activity; calcium channel activity; cell adhesion molecule binding |
| Pathway | Activation of NMDA receptor upon glutamate binding and postsynaptic events, organism-specific biosystem; Alzheimers disease, organism-specific biosystem; Alzheimers disease, conserved biosystem; Amphetamine addiction, organism-specific biosystem; Amphetamine addiction, conserved biosystem; Amyotrophic lateral sclerosis (ALS), organism-specific biosystem; Amyotrophic lateral sclerosis (ALS), conserved biosystem; |
| MIM | 138253 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.