Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR1R-02292
| Cat. No. | MiUTR1R-02292 |
| Description | miRNA 3′UTR target expression clone for Rat NM_012573.3 |
| Gene Abbr | GRIN2A |
| Gene Name | Grin2a glutamate receptor, ionotropic, N-methyl D-aspartate 2A [ Rattus norvegicus ] |
| Species | Rat |
| Reporter | GLuc-SEAP |
| Promoter | Sv40 |
| Resistance | Amp |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | 10 μg purified plasmid |
| Vector | pEZX-MT05 |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | Grin2a glutamate receptor, ionotropic, N-methyl D-aspartate 2A [ Rattus norvegicus ] |
| Gene Symbol | Grin2a |
| Synonyms | NR2A; NMDAR2A |
| Gene Description | glutamate receptor, ionotropic, N-methyl D-aspartate 2A |
| Gene ID | 24409 |
| Uni Prot ID | G3V9C5 |
| m RNA Refseq | NM_012573.3 |
| Protein Refseq | NP_036705.3 |
| Chromosome Location | 10q11 |
| Function | ATPase binding; N-methyl-D-aspartate selective glutamate receptor activity; N-methyl-D-aspartate selective glutamate receptor activity; N-methyl-D-aspartate selective glutamate receptor activity; contributes_to N-methyl-D-aspartate selective glutamate receptor activity; calcium channel activity; calcium channel activity; contributes_to calcium channel activity; cation channel activity; cation channel activity; cell adhesion molecule binding; extracellular-glutamate-gated ion channel activity; glutamate binding; glutamate receptor binding; ionotropic glutamate receptor activity; ionotropic glutamate receptor activity; Contributes_to ionotropic glutamate receptor activity; neurotransmitter binding; protein binding; protein complex binding; protein kinase binding; scaffold protein binding; voltage-gated cation channel activity; zinc ion binding; zinc ion binding; |
| Pathway | Activation of NMDA receptor upon glutamate binding and postsynaptic events, organism-specific biosystem; Alcoholism, organism-specific biosystem; Alcoholism, conserved biosystem; Alzheimers disease, organism-specific biosystem; Alzheimers disease, conserved biosystem; Amphetamine addiction, organism-specific biosystem; Amphetamine addiction, conserved biosystem; |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.