Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR1M-05379
| Cat. No. | MiUTR1M-05379 |
| Description | miRNA 3′UTR target expression clone for Mouse NM_008170.2 |
| Gene Abbr | GRIN2A |
| Gene Name | Grin2a glutamate receptor, ionotropic, NMDA2A (epsilon 1) [ Mus musculus ] |
| Species | Mouse |
| Reporter | GLuc-SEAP |
| Promoter | Sv40 |
| Resistance | Amp |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | 10 μg purified plasmid |
| Vector | pEZX-MT05 |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | Grin2a glutamate receptor, ionotropic, NMDA2A (epsilon 1) [ Mus musculus ] |
| Gene Symbol | Grin2a |
| Synonyms | NR2A; GluN2A; NMDAR2A |
| Gene Description | glutamate receptor, ionotropic, NMDA2A (epsilon 1) |
| Gene ID | 14811 |
| Uni Prot ID | P35436 |
| m RNA Refseq | NM_008170.2 |
| Protein Refseq | NP_032196.2 |
| Chromosome Location | 16 A1; 16 3.4 cM |
| Function | ATPase binding; N-methyl-D-aspartate selective glutamate receptor activity; contributes_to N-methyl-D-aspartate selective glutamate receptor activity; N-methyl-D-aspartate selective glutamate receptor activity; N-methyl-D-aspartate selective glutamate receptor activity; contributes_to calcium channel activity; calcium channel activity; cation channel activity; cation channel activity; cell adhesion molecule binding; extracellular-glutamate-gated ion channel activity; glutamate binding; glutamate receptor binding; ion channel activity; ionotropic glutamate receptor activity; contributes_to ionotropic glutamate receptor activity; metal ion binding; neurotransmitter binding; protein binding; protein complex binding; protein kinase binding; receptor activity; scaffold protein binding; transporter activity; voltage-gated cation channel activity; zinc ion binding; |
| Pathway | Activation of NMDA receptor upon glutamate binding and postsynaptic events, organism-specific biosystem; Alcoholism, organism-specific biosystem; Alcoholism, conserved biosystem; Alzheimers disease, organism-specific biosystem; Alzheimers disease, conserved biosystem; Amphetamine addiction, organism-specific biosystem; Amphetamine addiction, conserved biosystem; |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.