Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : SHW017718
| Cat. No. | SHW017718 |
| Description | Each set contains 4 shRNA expression constructs. The hairpin consists of a 7 base loop and 19~29 base stem optimized for the specific gene sequence. The sequences of 19~29mer shRNAi will be delivered with shRNA clones. |
| Gene Abbr | ADRA2A |
| Gene Name | adra2a adrenoceptor alpha 2A [ Danio rerio (zebrafish) ] |
| Species | Danio rerio (zebrafish) |
| Gene Name | adra2a adrenoceptor alpha 2A [ Danio rerio (zebrafish) ] |
| Gene Symbol | ADRA2A |
| Synonyms | ADRA2A; adrenoceptor alpha 2A; alpha-2A adrenergic receptor; alpha-2AAR; alpha(2A)AR; alpha-2A adrenoceptor; alpha-2A adrenoreceptor; alpha2A-adrenergic receptor; adrenergic, alpha-2A-, receptor; |
| Gene Description | adra2a adrenoceptor alpha 2A [ Danio rerio (zebrafish) ] |
| Gene ID | 266750 |
| Uni Prot ID | Q1MTI7 |
| m RNA Refseq | NM_207637 |
| Protein Refseq | NP_997520 |
| Chromosome Location | chromosome: 22 |
| Function | G-protein coupled receptor activity; adrenergic receptor activity; alpha2-adrenergic receptor activity; signal transducer activity; |
| Pathway | Adrenaline signalling through Alpha-2 adrenergic receptor; Adrenaline,noradrenaline inhibits insulin secretion; Adrenoceptors; Amine ligand-binding receptors; Class A/1 (Rhodopsin-like receptors); G alpha (i) signalling events; G alpha (z) signalling events; |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.