Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR3H-00110
| Cat. No. | MiUTR3H-00110 |
| Description | 3'UTR clone of adrenergic alpha-2A- receptor (ADRA2A) for miRNA target validation |
| Gene Abbr | ADRA2A |
| Gene Name | ADRA2A adrenoceptor alpha 2A [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | luciferase-RFP |
| Promoter | SV40 |
| Resistance | Neo/Kanr |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | The cDNA clone is shipped in a 2-D bar-coded Matrix tube as 10 ug dried plasmid DNA. The package also includes 100 pmols of both the corresponding 5' and 3' vector primers in separate vials. |
| Vector | pMirTarget |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | ADRA2A adrenoceptor alpha 2A [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | ADRA2A |
| Synonyms | ADRA2; ADRAR; ZNF32; ADRA2R; ALPHA2AAR |
| Gene ID | 150 |
| Uni Prot ID | P08913 |
| m RNA Refseq | NM_000681.3 |
| Protein Refseq | NP_000672.3 |
| Chromosome Location | 10q25.2 |
| Function | alpha-1B adrenergic receptor binding; alpha-2C adrenergic receptor binding; alpha2-adrenergic receptor activity; alpha2-adrenergic receptor activity; epinephrine binding; heterotrimeric G-protein binding; norepinephrine binding; protein binding; protein heterodimerization activity; protein heterodimerization activity; protein homodimerization activity; protein kinase binding; thioesterase binding; |
| Pathway | Adrenaline signalling through Alpha-2 adrenergic receptor, organism-specific biosystem; Adrenoceptors, organism-specific biosystem; Amine ligand-binding receptors, organism-specific biosystem; Class A/1 (Rhodopsin-like receptors), organism-specific biosystem; G alpha (i) signalling events, organism-specific biosystem; G alpha (z) signalling events, organism-specific biosystem; GPCR downstream signaling, organism-specific biosystem; |
| MIM | 104210 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.