Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : SHH232706
| Cat. No. | SHH232706 |
| Description | The SureSilencing trade; shRNA Plasmids are designed to specifically knock down the expression of individual genes by RNA interference under either transient (with GFP) or stable transfection (for hygromycin, neomycin or puromycin-resistance) conditions after performance of the appropriate enrichment or selection procedures, respectively. Each vector contains the shRNA under control of the U1 promoter and either the GFP gene, for the enrichment of transiently transfected cells, or the neomycin or puromycin resistance genes, for the selection of stably transfected cells. |
| Gene Abbr | ADRA2A |
| Gene Name | ADRA2A adrenoceptor alpha 2A [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Report Gene | GFP |
| Storage | The SureSilencing shRNA Plasmids are shipped on dry ice or cold packs. Store all tubes at -20°C. |
| Gene Name | ADRA2A adrenoceptor alpha 2A [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | ADRA2A |
| Synonyms | ADRA2; ADRAR; ZNF32; ADRA2R; ALPHA2AAR |
| Gene ID | 150 |
| Uni Prot ID | P08913 |
| m RNA Refseq | NM_000681.3 |
| Protein Refseq | NP_000672.3 |
| Chromosome Location | 10q25.2 |
| Function | alpha-1B adrenergic receptor binding; alpha-2C adrenergic receptor binding; alpha2-adrenergic receptor activity; alpha2-adrenergic receptor activity; epinephrine binding; heterotrimeric G-protein binding; norepinephrine binding; protein binding; protein heterodimerization activity; protein heterodimerization activity; protein homodimerization activity; protein kinase binding; thioesterase binding; |
| Pathway | Adrenaline signalling through Alpha-2 adrenergic receptor, organism-specific biosystem; Adrenoceptors, organism-specific biosystem; Amine ligand-binding receptors, organism-specific biosystem; Class A/1 (Rhodopsin-like receptors), organism-specific biosystem; G alpha (i) signalling events, organism-specific biosystem; G alpha (z) signalling events, organism-specific biosystem; GPCR downstream signaling, organism-specific biosystem; |
| MIM | 104210 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.