Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CSC-SC000330
Host Cell : HEK293 (CHO and other cell types are also available) Size : >1x106 frozen cells/vial
| Cat. No. | CSC-SC000330 |
| Description | Using Creative Biogene's proprietary lentiviral vectors, we subclone the target gene into lentivector, generate the lentivirus particles, sequentially infect the cell line HEK293 (other cell types are also available according to your requirements), and select the clones constantly expressing target gene at high level. |
| Target Gene | ADRA2A |
| Gene Species | Homo sapiens (Human) |
| Host Cell | HEK293 (CHO and other cell types are also available) |
| Host Cell Species | Species varies |
| Applications |
1. Gene expression studies 2. Signaling pathway research 3. Drug screening and toxicology 4. Disease research |
| Size | 2 × 10^6 cells / vial |
| Stability | Validated for at least 10 passages |
| Quality Control | Negative for bacteria, yeast, fungi and mycoplasma. |
| Storage | Liquid nitrogen |
| Shipping | Dry Ice |
| Revival | Rapidly thaw cells in a 37°C water bath. Transfer contents into a tube containing pre-warmed media. Centrifuge cells and seed into a 25 cm2 flask containing pre-warmed media. |
| Mycoplasma | Negative |
| Format | One frozen vial containing millions of cells |
| Storage | Liquid nitrogen |
| Safety Considerations |
The following safety precautions should be observed. 1. Use pipette aids to prevent ingestion and keep aerosols down to a minimum. 2. No eating, drinking or smoking while handling the stable line. 3. Wash hands after handling the stable line and before leaving the lab. 4. Decontaminate work surface with disinfectant or 70% ethanol before and after working with stable cells. 5. All waste should be considered hazardous. 6. Dispose of all liquid waste after each experiment and treat with bleach. |
| Ship | Dry ice |
| Gene Name | ADRA2A adrenoceptor alpha 2A [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | ADRA2A |
| Synonyms | ADRA2; ADRAR; ZNF32; ADRA2R; ALPHA2AAR |
| Gene ID | 150 |
| Uni Prot ID | P08913 |
| m RNA Refseq | NM_000681.3 |
| Protein Refseq | NP_000672.3 |
| Chromosome Location | 10q25.2 |
| Function | alpha-1B adrenergic receptor binding; alpha-2C adrenergic receptor binding; alpha2-adrenergic receptor activity; alpha2-adrenergic receptor activity; epinephrine binding; heterotrimeric G-protein binding; norepinephrine binding; protein binding; protein heterodimerization activity; protein heterodimerization activity; protein homodimerization activity; protein kinase binding; thioesterase binding; |
| Pathway | Adrenaline signalling through Alpha-2 adrenergic receptor, organism-specific biosystem; Adrenoceptors, organism-specific biosystem; Amine ligand-binding receptors, organism-specific biosystem; Class A/1 (Rhodopsin-like receptors), organism-specific biosystem; G alpha (i) signalling events, organism-specific biosystem; G alpha (z) signalling events, organism-specific biosystem; GPCR downstream signaling, organism-specific biosystem; |
| MIM | 104210 |
Adrenergic receptors comprise α1-adrenergic receptors (α1A, α1B, α1D), α2-adrenergic receptors (α2A, α2B, α2C), and β-adrenergic receptors (β1, β2, β3). Previous studies have reported that different cancer cell lines may express distinct adrenergic receptor subtypes, thereby influencing the biological behaviors of tumor cells. α2-adrenergic receptors participate in the regulation of various physiological functions in the human body and have been identified as potential regulatory factors in numerous cancer cell lines. In recent years, the α2A-adrenergic receptor (ADRA2A) has been implicated as having a positive impact on both breast cancer and hepatocellular carcinoma. Here, researchers demonstrate that the expression level of ADRA2A is significantly downregulated in cervical cancer tissues and cell lines. High expression of ADRA2A is significantly associated with a favorable prognosis in patients with cervical cancer. In cervical cancer cells, the overexpression of ADRA2A significantly inhibited cell proliferation, migration, and invasion capabilities, while promoting cellular senescence and apoptosis. Conversely, the silencing of ADRA2A significantly promoted the proliferation, migration, and invasion of cervical cancer cells, while inhibiting cellular senescence and apoptosis. In cervical cancer cells, ADRA2A overexpression significantly reduced the expression levels of p-PI3K, p-AKT, and p-mTOR, whereas the silencing of ADRA2A significantly increased the expression levels of these proteins. Furthermore, the researchers confirmed that ADRA2A overexpression is capable of inhibiting the growth of xenograft tumors in vivo.
Transwell assay results demonstrated that the migration and invasion capabilities of ADRA2A-overexpressing HeLa and SiHa cells were significantly reduced, whereas those of ADRA2A-knockdown cells were significantly enhanced (Figures 1A and B). Furthermore, to further investigate the impact of ADRA2A on cell migration and invasion, the researchers performed Western blot analysis. The results indicated that the expression levels of MMP-2 and MMP-9 were significantly suppressed in ADRA2A-overexpressing HeLa and SiHa cells, while they were upregulated in ADRA2A-knockdown cells (Figure 1C). These findings confirm that ADRA2A is capable of inhibiting the migration and invasion capabilities of HeLa and SiHa cells.
Figure 1. ADRA2A inhibited the abilities of migration and invasion in HeLa and SiHa cells. (Wang W, Guo X, Dan H., 2020)
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.