Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDFR003171
| Cat. No. | CDFR003171 |
| Description | NativeORF clone of Rattus norvegicus myocyte enhancer factor 2a (Mef2a) as transfection-ready DNA NM_001014035.1 |
| Product Type | cDAN Clone |
| Gene Abbr | Mef2a |
| Gene Name | Mef2a myocyte enhancer factor 2A [ Mus musculus ] |
| Species | Rat |
| Size | 10 ug |
| Vector | pCMV6Entry |
| Gene Name | Mef2a myocyte enhancer factor 2A [ Mus musculus ] |
| Gene Symbol | Mef2a |
| Synonyms | A430079H05Rik |
| Gene Description | myocyte enhancer factor 2A |
| Gene ID | 17258 |
| Uni Prot ID | Q60929 |
| m RNA Refseq | NM_001033713.1 |
| Protein Refseq | NP_001028885.1 |
| Chromosome Location | 7 C; 7 33.0 cM |
| Function | DNA binding; RNA polymerase II core promoter proximal region sequence-specific DNA binding transcription factor activity involved in positive regulation of transcription; RNA polymerase II distal enhancer sequence-specific DNA binding transcription factor activity; RNA polymerase II regulatory region sequence-specific DNA binding; RNA polymerase II transcription coactivator activity; RNA polymerase II transcription factor binding; SMAD binding; activating transcription factor binding; activating transcription factor binding; chromatin binding; histone acetyltransferase binding; histone deacetylase binding; protein binding; protein dimerization activity; protein heterodimerization activity; protein kinase binding; sequence-specific DNA binding; sequence-specific DNA binding; sequence-specific DNA binding RNA polymerase II transcription factor activity; sequence-specific DNA binding transcription factor activity; sequence-specific DNA binding transcription factor activity; |
| Pathway | Adipogenesis, organism-specific biosystem; TGF-beta Receptor Signaling Pathway, organism-specific biosystem; |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.