Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR1H-06198
| Cat. No. | MiUTR1H-06198 |
| Description | miRNA 3′UTR target expression clone for Human NM_001171894.1 |
| Gene Abbr | MEF2A |
| Gene Name | MEF2A myocyte enhancer factor 2A [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | GLuc-SEAP |
| Promoter | Sv40 |
| Resistance | Amp |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | 10 μg purified plasmid |
| Vector | pEZX-MT05 |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | MEF2A myocyte enhancer factor 2A [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | MEF2A |
| Synonyms | MEF2A; myocyte enhancer factor 2A; myocyte-specific enhancer factor 2A; serum response factor-like protein 1; MADS box transcription enhancer factor 2, polypeptide A (myocyte enhancer factor 2A); mef2; ADCAD1; RSRFC4; RSRFC9; |
| Gene ID | 4205 |
| m RNA Refseq | BC013437 |
| Function | RNA polymerase II regulatory region sequence-specific DNA binding; RNA polymerase II transcription coactivator activity; RNA polymerase II transcription factor binding; SMAD binding; activating transcription factor binding; chromatin binding; histone acetyltransferase binding; histone deacetylase binding; protein binding; contributes_to protein binding; protein heterodimerization activity; protein kinase binding; sequence-specific DNA binding; sequence-specific DNA binding RNA polymerase II transcription factor activity; sequence-specific DNA binding transcription factor activity; sequence-specific distal enhancer binding RNA polymerase II transcription factor activity; |
| Pathway | Activated TLR4 signalling, organism-specific biosystem; Adipogenesis, organism-specific biosystem; CDO in myogenesis, organism-specific biosystem; Developmental Biology, organism-specific biosystem; ERK/MAPK targets, organism-specific biosystem; Energy Metabolism, organism-specific biosystem; Immune System, organism-specific biosystem; |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.