Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : SHH340179
| Cat. No. | SHH340179 |
| Description | The SureSilencing trade; shRNA Plasmids are designed to specifically knock down the expression of individual genes by RNA interference under either transient (with GFP) or stable transfection (for hygromycin, neomycin or puromycin-resistance) conditions after performance of the appropriate enrichment or selection procedures, respectively. Each vector contains the shRNA under control of the U1 promoter and either the GFP gene, for the enrichment of transiently transfected cells, or the neomycin or puromycin resistance genes, for the selection of stably transfected cells. |
| Gene Abbr | MEF2A |
| Gene Name | Mef2a myocyte enhancer factor 2A [ Mus musculus ] |
| Species | Rat |
| Report Gene | GFP |
| Storage | The SureSilencing shRNA Plasmids are shipped on dry ice or cold packs. Store all tubes at -20°C. |
| Gene Name | Mef2a myocyte enhancer factor 2A [ Mus musculus ] |
| Gene Symbol | Mef2a |
| Synonyms | A430079H05Rik |
| Gene Description | myocyte enhancer factor 2A |
| Gene ID | 17258 |
| Uni Prot ID | Q60929 |
| m RNA Refseq | NM_001033713.1 |
| Protein Refseq | NP_001028885.1 |
| Chromosome Location | 7 C; 7 33.0 cM |
| Function | DNA binding; RNA polymerase II core promoter proximal region sequence-specific DNA binding transcription factor activity involved in positive regulation of transcription; RNA polymerase II distal enhancer sequence-specific DNA binding transcription factor activity; RNA polymerase II regulatory region sequence-specific DNA binding; RNA polymerase II transcription coactivator activity; RNA polymerase II transcription factor binding; SMAD binding; activating transcription factor binding; activating transcription factor binding; chromatin binding; histone acetyltransferase binding; histone deacetylase binding; protein binding; protein dimerization activity; protein heterodimerization activity; protein kinase binding; sequence-specific DNA binding; sequence-specific DNA binding; sequence-specific DNA binding RNA polymerase II transcription factor activity; sequence-specific DNA binding transcription factor activity; sequence-specific DNA binding transcription factor activity; |
| Pathway | Adipogenesis, organism-specific biosystem; TGF-beta Receptor Signaling Pathway, organism-specific biosystem; |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.