Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDCS410334
| Cat. No. | CDCS410334 |
| Description | activin A receptor, type IIA |
| Product Type | ORF Clone |
| Gene Abbr | ACVR2A |
| Gene Name | ACVR2A activin A receptor, type IIA [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Gene Name | ACVR2A activin A receptor, type IIA [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | ACVR2A |
| Synonyms | ACVR2; ACTRII |
| Gene Description | activin A receptor, type IIA |
| Gene ID | 92 |
| Uni Prot ID | P27037 |
| m RNA Refseq | NM_001616.3 |
| Protein Refseq | NP_001607.1 |
| Chromosome Location | 2q22.3 |
| Function | ATP binding; PDZ domain binding; contributes_to activin binding; activin receptor activity, type II; contributes_to activin-activated receptor activity; coreceptor activity; growth factor binding; inhibin binding; metal ion binding; protein binding; contributes_to protein binding; protein self-association; protein serine/threonine kinase activity; receptor signaling protein serine/threonine kinase activity; transforming growth factor beta-activated receptor activity; transmembrane receptor protein serine/threonine kinase activity; |
| Pathway | ALK1 signaling events, organism-specific biosystem; Cytokine-cytokine receptor interaction, organism-specific biosystem; Cytokine-cytokine receptor interaction, conserved biosystem; Developmental Biology, organism-specific biosystem; Regulation of Signaling by NODAL, organism-specific biosystem; Signal Transduction, organism-specific biosystem; Signaling by BMP, organism-specific biosystem; |
| MIM | 102581 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.