Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CLOE-1569 Host Cell : HEK293
| Cat. No. | CLOE-1569 |
| Introduction | This cell lysate over-expresses human ACVR2A (NP_001607.1) (Met 1-Pro 134) fused with the Fc region of human IgG1 at the C-terminus. Purification of target protein (s) from this cell lysate has been verified. |
| Target Gene | ACVR2A |
| Host Cell | HEK293 |
| Host Cell Species | Homo sapiens (Human) |
| Applications | Positive control for Western Blot (WB), antibody verification, protein purification |
| Growth Properties | Cells are cultured as a monolayer at 37°C in a humidified atmosphere with 5% CO2. Split at 80-90% confluence, approximately 1:3-1:6. |
| Media Type | Cells were cultured in DMEM supplemented with 10% fetal bovine serum. |
| Freeze Medium | Complete medium supplemented with 10% (v/v) DMSO |
| Storage | Upon receipt, store at 4°C, or prepare aliquots and store at -80°C. Multiple freeze-thaw cycles should be avoided. |
| Shipping | Ice package |
| Gene Name | ACVR2A activin A receptor, type IIA [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | ACVR2A |
| Synonyms | ACVR2; ACTRII |
| Gene Description | activin A receptor, type IIA |
| Gene ID | 92 |
| Uni Prot ID | P27037 |
| m RNA Refseq | NM_001616.3 |
| Protein Refseq | NP_001607.1 |
| Chromosome Location | 2q22.3 |
| Function | ATP binding; PDZ domain binding; contributes_to activin binding; activin receptor activity, type II; contributes_to activin-activated receptor activity; coreceptor activity; growth factor binding; inhibin binding; metal ion binding; protein binding; contributes_to protein binding; protein self-association; protein serine/threonine kinase activity; receptor signaling protein serine/threonine kinase activity; transforming growth factor beta-activated receptor activity; transmembrane receptor protein serine/threonine kinase activity; |
| Pathway | ALK1 signaling events, organism-specific biosystem; Cytokine-cytokine receptor interaction, organism-specific biosystem; Cytokine-cytokine receptor interaction, conserved biosystem; Developmental Biology, organism-specific biosystem; Regulation of Signaling by NODAL, organism-specific biosystem; Signal Transduction, organism-specific biosystem; Signaling by BMP, organism-specific biosystem; |
| MIM | 102581 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.