Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR4H-TG07434
| Cat. No. | MiUTR4H-TG07434 |
| Gene Abbr | REG1A |
| Gene Name | REG1A regenerating islet-derived 1 alpha [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | GFP |
| Promoter | CMV |
| Resistance | Kanr |
| Selection Marker | Puromycin |
| Size | 1ug |
| Vector | pLenti-UTR-GFP |
| Vector Type | Lentiviral Vector |
| Storage | -20°C for up to a year |
| Gene Name | REG1A regenerating islet-derived 1 alpha [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | REG1A |
| Synonyms | REG1A; regenerating islet-derived 1 alpha; REG, regenerating islet derived 1 alpha (pancreatic stone protein, pancreatic thread protein); lithostathine-1-alpha; pancreatic stone protein; pancreatic thread protein; PSP; PSPS; PSPS1; PTP; protein-X; REG-1-alpha; lithostathine 1 alpha; regenerating protein I alpha; islet cells regeneration factor; pancreatic stone protein, secretory; islet of langerhans regenerating protein; regenerating islet-derived protein 1-alpha; P19; REG; ICRF; MGC12447; |
| Gene ID | 5967 |
| Uni Prot ID | P05451 |
| m RNA Refseq | BC005350 |
| Chromosome Location | 2p12 |
| Function | binding; growth factor activity; sugar binding; |
| Pathway | Insulin Signaling, organism-specific biosystem; Type II interferon signaling (IFNG), organism-specific biosystem; |
| MIM | 167770 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.