Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CSC-DC013149
Host Cell : HEK293 (Hela and other cell types are also available) Validation : Real-Time RCR
| Cat. No. | CSC-DC013149 |
| Description | Creative Biogene's Knockdown Cell Lines are target specific shRNA lentivirus transduced cells. The percent knockdown levels range from 75-99% depending on the gene, as evaluated by Real-Time RCR. Cells are rigorously qualified and mycoplasma free. |
| Target Gene | REG1A |
| Host Cell | HEK293 (Hela and other cell types are also available) |
| Host Cell Species | Homo sapiens (Human) |
| Applications |
(1) Studying gene functions (2) Studying gene interactions and signaling pathways (3) Target validation and drug discovery (4) Designing diseases models |
| Size | >1 × 106 cells / vial |
| Stability | Validated for at least 10 passages |
| Validation | Real-Time RCR |
| Quality Control | Negative for bacteria, yeast, fungi and mycoplasma. |
| Storage | Liquid Nitrogen |
| Shipping | Dry Ice |
| Mycoplasma | Negative |
| Format | One frozen vial containing millions of cells |
| Storage | Liquid nitrogen |
| Safety Considerations |
The following safety precautions should be observed. 1. Use pipette aids to prevent ingestion and keep aerosols down to a minimum. 2. No eating, drinking or smoking while handling the stable line. 3. Wash hands after handling the stable line and before leaving the lab. 4. Decontaminate work surface with disinfectant or 70% ethanol before and after working with stable cells. 5. All waste should be considered hazardous. 6. Dispose of all liquid waste after each experiment and treat with bleach. |
| Ship | Dry ice |
| Gene Name | REG1A regenerating islet-derived 1 alpha [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | REG1A |
| Synonyms | REG1A; regenerating islet-derived 1 alpha; REG, regenerating islet derived 1 alpha (pancreatic stone protein, pancreatic thread protein); lithostathine-1-alpha; pancreatic stone protein; pancreatic thread protein; PSP; PSPS; PSPS1; PTP; protein-X; REG-1-alpha; lithostathine 1 alpha; regenerating protein I alpha; islet cells regeneration factor; pancreatic stone protein, secretory; islet of langerhans regenerating protein; regenerating islet-derived protein 1-alpha; P19; REG; ICRF; MGC12447; |
| Gene ID | 5967 |
| Uni Prot ID | P05451 |
| m RNA Refseq | BC005350 |
| Chromosome Location | 2p12 |
| Function | binding; growth factor activity; sugar binding; |
| Pathway | Insulin Signaling, organism-specific biosystem; Type II interferon signaling (IFNG), organism-specific biosystem; |
| MIM | 167770 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.