Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CLOE-0937 Host Cell : HEK293
| Cat. No. | CLOE-0937 |
| Introduction | This cell lysate over-expresses C-terminal polyhistidine tagged human REG1A (NP_002900.2). Purification of target protein (s) from this cell lysate has been verified. |
| Target Gene | REG1A |
| Host Cell | HEK293 |
| Host Cell Species | Homo sapiens (Human) |
| Applications | Positive control for Western Blot (WB), antibody verification, protein purification |
| Growth Properties | Cells are cultured as a monolayer at 37°C in a humidified atmosphere with 5% CO2. Split at 80-90% confluence, approximately 1:3-1:6. |
| Media Type | Cells were cultured in DMEM supplemented with 10% fetal bovine serum. |
| Freeze Medium | Complete medium supplemented with 10% (v/v) DMSO |
| Storage | Upon receipt, store at 4°C, or prepare aliquots and store at -80°C. Multiple freeze-thaw cycles should be avoided. |
| Shipping | Ice package |
| Gene Name | REG1A regenerating islet-derived 1 alpha [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | REG1A |
| Synonyms | REG1A; regenerating islet-derived 1 alpha; REG, regenerating islet derived 1 alpha (pancreatic stone protein, pancreatic thread protein); lithostathine-1-alpha; pancreatic stone protein; pancreatic thread protein; PSP; PSPS; PSPS1; PTP; protein-X; REG-1-alpha; lithostathine 1 alpha; regenerating protein I alpha; islet cells regeneration factor; pancreatic stone protein, secretory; islet of langerhans regenerating protein; regenerating islet-derived protein 1-alpha; P19; REG; ICRF; MGC12447; |
| Gene ID | 5967 |
| Uni Prot ID | P05451 |
| m RNA Refseq | BC005350 |
| Chromosome Location | 2p12 |
| Function | binding; growth factor activity; sugar binding; |
| Pathway | Insulin Signaling, organism-specific biosystem; Type II interferon signaling (IFNG), organism-specific biosystem; |
| MIM | 167770 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.