Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR1H-08267
| Cat. No. | MiUTR1H-08267 |
| Description | miRNA 3′UTR target expression clone for Human NM_002734.3 |
| Gene Abbr | PRKAR1A |
| Gene Name | PRKAR1A protein kinase, cAMP-dependent, regulatory, type I, alpha [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | GLuc-SEAP |
| Promoter | Sv40 |
| Resistance | Amp |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | 10 μg purified plasmid |
| Vector | pEZX-MT05 |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | PRKAR1A protein kinase, cAMP-dependent, regulatory, type I, alpha [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | PRKAR1A |
| Synonyms | CAR; CNC; CNC1; PKR1; TSE1; ADOHR; PPNAD1; PRKAR1; ACRDYS1 |
| Gene Description | protein kinase, cAMP-dependent, regulatory, type I, alpha (tissue specific extinguisher 1) |
| Gene ID | 5573 |
| Uni Prot ID | B2R5T5 |
| m RNA Refseq | NM_002734.3 |
| Protein Refseq | NP_002725.1 |
| Chromosome Location | 17q23-q24 |
| Pathway | Apoptosis, organism-specific biosystem; Apoptosis, conserved biosystem; Aquaporin-mediated transport, organism-specific biosystem; Ca-dependent events, organism-specific biosystem; CaM pathway, organism-specific biosystem; Calcium Regulation in the Cardiac Cell, organism-specific biosystem; Calmodulin induced events, organism-specific biosystem; |
| MIM | 188830 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.