Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CLOE-0260 Host Cell : HEK293
| Cat. No. | CLOE-0260 |
| Description | This cell lysate over-expresses his tagged human PRKAR1A (P10644) (Met1-Val381). Purification of target protein (s) from this cell lysate has been verified. |
| Introduction | This cell lysate over-expresses his tagged human PRKAR1A (P10644) (Met1-Val381). Purification of target protein (s) from this cell lysate has been verified. |
| Target Gene | PRKAR1A |
| Host Cell | HEK293 |
| Host Cell Species | Homo sapiens (Human) |
| Applications | Positive control for Western Blot (WB), antibody verification, protein purification |
| Growth Properties | Cells are cultured as a monolayer at 37°C in a humidified atmosphere with 5% CO2. Split at 80-90% confluence, approximately 1:3-1:6. |
| Media Type | Cells were cultured in DMEM supplemented with 10% fetal bovine serum. |
| Freeze Medium | Complete medium supplemented with 10% (v/v) DMSO |
| Storage | Upon receipt, store at 4°C, or prepare aliquots and store at -80°C. Multiple freeze-thaw cycles should be avoided. |
| Shipping | Ice package |
| Gene Name | PRKAR1A protein kinase, cAMP-dependent, regulatory, type I, alpha [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | PRKAR1A |
| Synonyms | CAR; CNC; CNC1; PKR1; TSE1; ADOHR; PPNAD1; PRKAR1; ACRDYS1 |
| Gene Description | protein kinase, cAMP-dependent, regulatory, type I, alpha (tissue specific extinguisher 1) |
| Gene ID | 5573 |
| Uni Prot ID | B2R5T5 |
| m RNA Refseq | NM_002734.3 |
| Protein Refseq | NP_002725.1 |
| Chromosome Location | 17q23-q24 |
| Pathway | Apoptosis, organism-specific biosystem; Apoptosis, conserved biosystem; Aquaporin-mediated transport, organism-specific biosystem; Ca-dependent events, organism-specific biosystem; CaM pathway, organism-specific biosystem; Calcium Regulation in the Cardiac Cell, organism-specific biosystem; Calmodulin induced events, organism-specific biosystem; |
| MIM | 188830 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.