Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CSC-DC012393
Host Cell : HEK293 (Hela and other cell types are also available) Validation : Real-Time RCR
| Cat. No. | CSC-DC012393 |
| Description | Creative Biogene's Knockdown Cell Lines are target specific shRNA lentivirus transduced cells. The percent knockdown levels range from 75-99% depending on the gene, as evaluated by Real-Time RCR. Cells are rigorously qualified and mycoplasma free. |
| Target Gene | PRKAR1A |
| Host Cell | HEK293 (Hela and other cell types are also available) |
| Host Cell Species | Homo sapiens (Human) |
| Applications |
(1) Studying gene functions (2) Studying gene interactions and signaling pathways (3) Target validation and drug discovery (4) Designing diseases models |
| Size | >1 × 106 cells / vial |
| Stability | Validated for at least 10 passages |
| Validation | Real-Time RCR |
| Quality Control | Negative for bacteria, yeast, fungi and mycoplasma. |
| Storage | Liquid Nitrogen |
| Shipping | Dry Ice |
| Mycoplasma | Negative |
| Format | One frozen vial containing millions of cells |
| Storage | Liquid nitrogen |
| Safety Considerations |
The following safety precautions should be observed. 1. Use pipette aids to prevent ingestion and keep aerosols down to a minimum. 2. No eating, drinking or smoking while handling the stable line. 3. Wash hands after handling the stable line and before leaving the lab. 4. Decontaminate work surface with disinfectant or 70% ethanol before and after working with stable cells. 5. All waste should be considered hazardous. 6. Dispose of all liquid waste after each experiment and treat with bleach. |
| Ship | Dry ice |
| Gene Name | PRKAR1A protein kinase, cAMP-dependent, regulatory, type I, alpha [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | PRKAR1A |
| Synonyms | CAR; CNC; CNC1; PKR1; TSE1; ADOHR; PPNAD1; PRKAR1; ACRDYS1 |
| Gene Description | protein kinase, cAMP-dependent, regulatory, type I, alpha (tissue specific extinguisher 1) |
| Gene ID | 5573 |
| Uni Prot ID | B2R5T5 |
| m RNA Refseq | NM_002734.3 |
| Protein Refseq | NP_002725.1 |
| Chromosome Location | 17q23-q24 |
| Pathway | Apoptosis, organism-specific biosystem; Apoptosis, conserved biosystem; Aquaporin-mediated transport, organism-specific biosystem; Ca-dependent events, organism-specific biosystem; CaM pathway, organism-specific biosystem; Calcium Regulation in the Cardiac Cell, organism-specific biosystem; Calmodulin induced events, organism-specific biosystem; |
| MIM | 188830 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.