Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDCR030016
| Cat. No. | CDCR030016 |
| Description | Homo sapiens AT rich interactive domain 4A (RBP1-like) (ARID4A), transcript variant 1, mRNA. |
| Product Type | ORF clone |
| Gene Abbr | ARID4A |
| Gene Name | ARID4A AT rich interactive domain 4A (RBP1-like) [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| ORF Size | 3774 |
| Format | purified plasmid or bacterial stock |
| Vector | pDONR |
| Gene Name | ARID4A AT rich interactive domain 4A (RBP1-like) [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | ARID4A |
| Synonyms | RBP1; RBBP1; RBP-1; RBBP-1 |
| Gene Description | AT rich interactive domain 4A (RBP1-like) |
| Gene ID | 5926 |
| Uni Prot ID | P29374 |
| m RNA Refseq | NM_002892.3 |
| Protein Refseq | NP_002883.3 |
| Chromosome Location | 14q23.1 |
| Function | DNA binding; sequence-specific DNA binding transcription factor activity; |
| MIM | 180201 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.