Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR3H-13632
| Cat. No. | MiUTR3H-13632 |
| Description | 3'UTR clone of ADP-ribosylation factor-like 8A (ARL8A) for miRNA target validation |
| Gene Abbr | ARL8A |
| Gene Name | ARL8A ADP-ribosylation factor-like 8A [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | luciferase-RFP |
| Promoter | SV40 |
| Resistance | Neo/Kanr |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | The cDNA clone is shipped in a 2-D bar-coded Matrix tube as 10 ug dried plasmid DNA. The package also includes 100 pmols of both the corresponding 5' and 3' vector primers in separate vials. |
| Vector | pMirTarget |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | ARL8A ADP-ribosylation factor-like 8A [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | ARL8A |
| Synonyms | ARL8A; ADP-ribosylation factor-like 8A; ADP ribosylation factor like 10B , ARL10B; ADP-ribosylation factor-like protein 8A; FLJ45195; Gie2; ADP-ribosylation factor-like 10B; novel small G protein indispensable for equal chromosome segregation 2; GIE2; ARL10B; |
| Gene ID | 127829 |
| Uni Prot ID | Q96BM9 |
| m RNA Refseq | BC015408 |
| Chromosome Location | 1q32.1 |
| Function | GTP binding; GTPase activity; alpha-tubulin binding; beta-tubulin binding; nucleotide binding; |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.