Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : OE-PNDC000392
Tag : C-Flag tag and Strep Tag Expression System : Mammalian expression system
| Cat. No. | OE-PNDC000392 |
| Description | Human SCN11A nanodisc contains full length human SCN11A protein that is produced from HEK293 cells. Our nanodisc platform employs the mammalian expression system, which ensures that the Human SCN11A protein closely resembles its native counterpart in terms of structure, function, and post-translational modifications, while maintaining exceptional solubility and stability. This nanodisc is an optimal tool for investigating the Human SCN11A membrane protein. |
| Gene Abbr | SCN11A |
| Gene Name | SCN11A |
| Species | Human |
| Gene Species | Human |
| Tag | C-Flag tag and Strep Tag |
| Features |
1) Full-length membrane protein 2) Utilizing a mammalian expression system to ensure that the protein closely resembles its native counterpart in terms of structure, function, and post-translational modifications 3) Maintaining the native spatial conformation and activity of the membrane protein 4) Possessing high solubility and stability 5) High purity determined by HPLC 6) No detergents need to be added in subsequent experiments, and it can be directly applied to cytological analysis |
| Applications |
1) Studying protein structure and function: Understanding the structure and activity of membrane proteins in a native-like environment. 2) Studying protein-protein and protein-ligand interactions: Analyzing how membrane proteins interact with other molecules, such as antibodies or other proteins. 3) Drug discovery: Identifying and characterizing potential drug candidates that target membrane proteins. 4) Developing antibodies: Screening and characterizing antibodies that bind to membrane proteins. |
| Format | Lyophilized protein |
| Expression System | Mammalian expression system |
| Note | For Research Use Only. |
| Storage | Store at -80°C for 12 months in lyophilized form. After reconstitution, if not intended for use within one month, aliquot and store at -80°C. Repeated freeze-thaw cycles should be avoided. |
| Shipping | Lyophilized proteins are shipped under ambient temperature conditions. |
| Target Gene | SCN11A |
| Background | Voltage-gated sodium channels are transmembrane glycoprotein complexes composed of a large alpha subunit with 24 transmembrane domains and one or more regulatory beta subunits. They are responsible for the generation and propagation of action potentials in neurons and muscle. This gene encodes one member of the sodium channel alpha subunit gene family, and is highly expressed in nociceptive neurons of dorsal root ganglia and trigeminal ganglia. It mediates brain-derived neurotrophic factor-evoked membrane depolarization and is a major effector of peripheral inflammatory pain hypersensitivity. Mutations in this gene have been associated with hereditary sensory and autonomic neuropathy type VII and familial episodic pain syndrome-3. Alternative splicing results in multiple transcript variants. [provided by RefSeq, Mar 2017] |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.