Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR3H-00685
| Cat. No. | MiUTR3H-00685 |
| Description | 3'UTR clone of topoisomerase (DNA) II alpha 170kDa (TOP2A) for miRNA target validation |
| Gene Abbr | TOP2A |
| Gene Name | TOP2A topoisomerase (DNA) II alpha 170kDa [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | luciferase-RFP |
| Promoter | SV40 |
| Resistance | Neo/Kanr |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | The cDNA clone is shipped in a 2-D bar-coded Matrix tube as 10 ug dried plasmid DNA. The package also includes 100 pmols of both the corresponding 5' and 3' vector primers in separate vials. |
| Vector | pMirTarget |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | TOP2A topoisomerase (DNA) II alpha 170kDa [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | TOP2A |
| Synonyms | TOP2; TP2A |
| Gene ID | 7153 |
| Uni Prot ID | P11388 |
| m RNA Refseq | NM_001067.3 |
| Protein Refseq | NP_001058.2 |
| Chromosome Location | 17q21-q22 |
| Function | ATP binding; DNA binding; DNA topoisomerase (ATP-hydrolyzing) activity; DNA-dependent ATPase activity; chromatin binding; drug binding; enzyme binding; histone deacetylase binding; protein C-terminus binding; protein binding; protein heterodimerization activity; protein homodimerization activity; protein kinase C binding; sequence-specific DNA binding; structure-specific DNA binding; ubiquitin binding; |
| Pathway | Cell Cycle, organism-specific biosystem; Cell Cycle, Mitotic, organism-specific biosystem; G0 and Early G1, organism-specific biosystem; Integrated Pancreatic Cancer Pathway, organism-specific biosystem; Mitotic G1-G1/S phases, organism-specific biosystem; |
| MIM | 126430 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.