Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDFR013533
| Cat. No. | CDFR013533 |
| Description | NativeORF clone of Rattus norvegicus syntaxin 1A (brain) (Stx1a) as transfection-ready DNA NM_053788.2 |
| Product Type | cDAN Clone |
| Gene Abbr | Stx1a |
| Gene Name | Stx1a syntaxin 1A (brain) [ Mus musculus ] |
| Species | Rat |
| Vector | pCMV6Entry |
| Gene Name | Stx1a syntaxin 1A (brain) [ Mus musculus ] |
| Gene Symbol | Stx1a |
| Synonyms | HPC-1 |
| Gene Description | syntaxin 1A (brain) |
| Gene ID | 20907 |
| Uni Prot ID | O35526 |
| m RNA Refseq | NM_016801.3 |
| Protein Refseq | NP_058081.2 |
| Chromosome Location | 5 G2; 5 |
| Function | ATP-dependent protein binding; SNAP receptor activity; SNARE binding; SNARE binding; calcium channel inhibitor activity; calcium-dependent protein binding; glycoprotein binding; myosin binding; myosin head/neck binding; protein N-terminus binding; protein binding; protein binding, bridging; protein domain specific binding; protein heterodimerization activity; |
| Pathway | Acetylcholine Neurotransmitter Release Cycle, organism-specific biosystem; Amphetamine addiction, organism-specific biosystem; Amphetamine addiction, conserved biosystem; GABA synthesis, release, reuptake and degradation, organism-specific biosystem; Glutamate Neurotransmitter Release Cycle, organism-specific biosystem; Integration of energy metabolism, organism-specific biosystem; Metabolism, organism-specific biosystem; |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.