Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDFH018908
| Cat. No. | CDFH018908 |
| Product Type | cDNA clone |
| Gene Abbr | STX1A |
| Gene Name | STX1A syntaxin 1A (brain) [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Size | 10 ug |
| Vector | pCMV6-XL5 |
| Gene Name | STX1A syntaxin 1A (brain) [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | STX1A |
| Synonyms | STX1; HPC-1; P35-1; SYN1A |
| Gene ID | 6804 |
| Uni Prot ID | Q16623 |
| m RNA Refseq | NM_001165903.1 |
| Protein Refseq | NP_001159375.1 |
| Chromosome Location | 7q11.23 |
| Function | SNAP receptor activity; protein binding; |
| Pathway | Acetylcholine Neurotransmitter Release Cycle, organism-specific biosystem; Amphetamine addiction, organism-specific biosystem; Amphetamine addiction, conserved biosystem; Botulinum neurotoxicity, organism-specific biosystem; Diabetes pathways, organism-specific biosystem; Disease, organism-specific biosystem; Dopamine Neurotransmitter Release Cycle, organism-specific biosystem; |
| MIM | 186590 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.