Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDFR006104
| Cat. No. | CDFR006104 |
| Description | NativeORF clone of Rattus norvegicus ARP1 actin-related protein 1 homolog A, centractin alpha (yeast) (Actr1a) as transfection-ready DNA NM_001106364.1 |
| Product Type | cDAN Clone |
| Gene Abbr | Actr1a |
| Gene Name | Actr1a ARP1 actin-related protein 1A, centractin alpha [ Mus musculus ] |
| Species | Rat |
| Size | 10 ug |
| Vector | pCMV6Entry |
| Gene Name | Actr1a ARP1 actin-related protein 1A, centractin alpha [ Mus musculus ] |
| Gene Symbol | ACTR1A |
| Synonyms | Arp1; alpha-Arp1 |
| Gene ID | 54130 |
| Uni Prot ID | P61164 |
| m RNA Refseq | NM_016860.1 |
| Protein Refseq | NP_058556.1 |
| Chromosome Location | 19 C3; 19 |
| Function | ATP binding; nucleotide binding; |
| Pathway | Adaptive Immune System, organism-specific biosystem; Cell Cycle, organism-specific biosystem; Cell Cycle, Mitotic, organism-specific biosystem; Centrosome maturation, organism-specific biosystem; G2/M Transition, organism-specific biosystem; Immune System, organism-specific biosystem; Loss of Nlp from mitotic centrosomes, organism-specific biosystem; Loss of proteins required for interphase microtubule organization from the centrosome, organism-specific biosystem; MHC class II antigen presentation, organism-specific biosystem; Mitotic G2-G2/M phases, organism-specific biosystem; Recruitment of mitotic centrosome proteins and complexes, organism-specific biosystem; |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.