Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR1M-01151
| Cat. No. | MiUTR1M-01151 |
| Description | miRNA 3′UTR target expression clone for Mouse NM_016860.1 |
| Gene Abbr | ACTR1A |
| Gene Name | Actr1a ARP1 actin-related protein 1A, centractin alpha [ Mus musculus ] |
| Species | Mouse |
| Reporter | GLuc-SEAP |
| Promoter | Sv40 |
| Resistance | Amp |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | 10 μg purified plasmid |
| Vector | pEZX-MT05 |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | Actr1a ARP1 actin-related protein 1A, centractin alpha [ Mus musculus ] |
| Gene Symbol | ACTR1A |
| Synonyms | Arp1; alpha-Arp1 |
| Gene ID | 54130 |
| Uni Prot ID | P61164 |
| m RNA Refseq | NM_016860.1 |
| Protein Refseq | NP_058556.1 |
| Chromosome Location | 19 C3; 19 |
| Function | ATP binding; nucleotide binding; |
| Pathway | Adaptive Immune System, organism-specific biosystem; Cell Cycle, organism-specific biosystem; Cell Cycle, Mitotic, organism-specific biosystem; Centrosome maturation, organism-specific biosystem; G2/M Transition, organism-specific biosystem; Immune System, organism-specific biosystem; Loss of Nlp from mitotic centrosomes, organism-specific biosystem; Loss of proteins required for interphase microtubule organization from the centrosome, organism-specific biosystem; MHC class II antigen presentation, organism-specific biosystem; Mitotic G2-G2/M phases, organism-specific biosystem; Recruitment of mitotic centrosome proteins and complexes, organism-specific biosystem; |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.