Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR3H-01725
| Cat. No. | MiUTR3H-01725 |
| Description | 3'UTR clone of phosphodiesterase 7A (PDE7A) transcript variant 1 for miRNA target validation |
| Gene Abbr | PDE7A |
| Gene Name | PDE7A phosphodiesterase 7A [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | luciferase-RFP |
| Promoter | SV40 |
| Resistance | Neo/Kanr |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | The cDNA clone is shipped in a 2-D bar-coded Matrix tube as 10 ug dried plasmid DNA. The package also includes 100 pmols of both the corresponding 5' and 3' vector primers in separate vials. |
| Vector | pMirTarget |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | PDE7A phosphodiesterase 7A [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | PDE7A |
| Synonyms | PDE7A; phosphodiesterase 7A; high affinity cAMP-specific 3,5-cyclic phosphodiesterase 7A; HCP1; TM22; phosphodiesterase isozyme 7; PDE7; |
| Gene ID | 5150 |
| Uni Prot ID | Q13946 |
| m RNA Refseq | BC126360 |
| Chromosome Location | 8q13 |
| Function | 3,5-cyclic-AMP phosphodiesterase activity; 3,5-cyclic-AMP phosphodiesterase activity; hydrolase activity; metal ion binding; |
| Pathway | G Protein Signaling Pathways, organism-specific biosystem; G alpha (s) signalling events, organism-specific biosystem; GPCR downstream signaling, organism-specific biosystem; Morphine addiction, organism-specific biosystem; Morphine addiction, conserved biosystem; Purine metabolism, organism-specific biosystem; Purine metabolism, conserved biosystem; |
| MIM | 171885 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.