Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDCS416577
| Cat. No. | CDCS416577 |
| Description | ATG4 autophagy related 4 homolog A (S. cerevisiae) |
| Product Type | ORF Clone |
| Gene Abbr | ATG4A |
| Gene Name | ATG4A ATG4 autophagy related 4 homolog A (S. cerevisiae) [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Gene Name | ATG4A ATG4 autophagy related 4 homolog A (S. cerevisiae) [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | ATG4A |
| Synonyms | ATG4A; ATG4 autophagy related 4 homolog A (S. cerevisiae); APG4 autophagy 4 homolog A (S. cerevisiae) , APG4A, AUT like 2, cysteine endopeptidase (S. cerevisiae) , AUTL2; cysteine protease ATG4A; hAPG4A; autophagin 2; autophagin-2; APG4 autophagy 4 homolog A; AUT-like 2 cysteine endopeptidase; AUT-like 2, cysteine endopeptidase; autophagy-related protein 4 homolog A; autophagy-related cysteine endopeptidase 2; APG4A; AUTL2; |
| Gene ID | 115201 |
| Uni Prot ID | Q8WYN0 |
| m RNA Refseq | BC061696 |
| Chromosome Location | Xq22.1-q22.3 |
| Function | cysteine-type peptidase activity; peptidase activity; |
| Pathway | Regulation of autophagy, organism-specific biosystem; Regulation of autophagy, conserved biosystem; |
| MIM | 300663 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.