Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR1M-12438
| Cat. No. | MiUTR1M-12438 |
| Description | miRNA 3′UTR target expression clone for Mouse NM_145079.3 |
| Gene Abbr | UGT1A6A |
| Gene Name | Ugt1a6a UDP glucuronosyltransferase 1 family, polypeptide A6A [ Mus musculus ] |
| Species | Mouse |
| Reporter | GLuc-SEAP |
| Promoter | Sv40 |
| Resistance | Amp |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | 10 μg purified plasmid |
| Vector | pEZX-MT05 |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | Ugt1a6a UDP glucuronosyltransferase 1 family, polypeptide A6A [ Mus musculus ] |
| Gene Symbol | Ugt1a@ |
| Synonyms | UDPGT; UGT1.6; Ugt1a6; Ugt1a7; UGT1-06; UDPGT 1-6 |
| Gene Description | UDP glycosyltransferase 1 family, polypeptide A cluster |
| Gene ID | 94284 |
| Uni Prot ID | Q64435 |
| m RNA Refseq | NM_145079.3 |
| Protein Refseq | NP_659545.2 |
| Chromosome Location | 1 D; 1 |
| Function | enzyme binding; glucuronosyltransferase activity; glucuronosyltransferase activity; protein complex binding; protein heterodimerization activity; protein homodimerization activity; |
| Pathway | Ascorbate and aldarate metabolism, organism-specific biosystem; Ascorbate and aldarate metabolism, conserved biosystem; Ascorbate biosynthesis, animals, glucose-1P => ascorbate, organism-specific biosystem; Ascorbate biosynthesis, animals, glucose-1P => ascorbate, conserved biosystem; Biological oxidations, organism-specific biosystem; |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.