Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDFH008525
| Cat. No. | CDFH008525 |
| Product Type | cDNA clone |
| Gene Abbr | HIST1H4A |
| Gene Name | HIST1H4A histone cluster 1, H4a [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Size | 10 ug |
| Vector | pCMV6-XL5 |
| Gene Name | HIST1H4A histone cluster 1, H4a [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | HIST1H4A |
| Synonyms | H4FA |
| Gene Description | histone cluster 1, H4a |
| Gene ID | 8359 |
| Uni Prot ID | B2R4R0 |
| m RNA Refseq | NM_003538.3 |
| Protein Refseq | NP_003529.1 |
| Chromosome Location | 6p22.1 |
| Pathway | Alcoholism, organism-specific biosystem; Alcoholism, conserved biosystem; Amyloids, organism-specific biosystem; Cell Cycle, organism-specific biosystem; Chromosome Maintenance, organism-specific biosystem; Deposition of New CENPA-containing Nucleosomes at the Centromere, organism-specific biosystem; Disease, organism-specific biosystem; |
| MIM | 602822 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.