Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDCR357792
| Cat. No. | CDCR357792 |
| Product Type | ORF Clone |
| Gene Abbr | ATP12A |
| Gene Name | ATP12A ATPase, H+/K+ transporting, nongastric, alpha polypeptide [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Tag | C-terminal Myc-DDK |
| ORF Size | 3137 bp |
| Vector | pCMV6-Entry |
| Gene Name | ATP12A ATPase, H+/K+ transporting, nongastric, alpha polypeptide [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | ATP12A |
| Synonyms | ATP12A; ATPase, H+/K+ transporting, nongastric, alpha polypeptide; ATP1AL1, ATPase, Na+/K+ transporting, alpha polypeptide like 1; potassium-transporting ATPase alpha chain 2; ATPase; Na+K+ transporting; alpha 1 polypeptide like; non gastric H(+)/K(+) ATPase alpha subunit; potassium transporting ATPase alpha chain 2; proton pump; sodium/potassium ATPase; alpha polypeptide like; non-gastric H(+)/K(+) ATPase alpha subunit; non-gastric H(+)/K(+) ATPase subunit alpha; ATPase, Na+/K+ transporting, alpha polypeptide-like 1; ATP1AL1; |
| Gene ID | 479 |
| Uni Prot ID | P54707 |
| m RNA Refseq | BC031609 |
| Chromosome Location | 13q11-q12.1 |
| Function | ATP binding; ATPase activity, c |
| Pathway | Ion channel transport, organism-specific biosystem; Ion transport by P-type ATPases, organism-specific biosystem; Oxidative phosphorylation, organism-specific biosystem; Oxidative phosphorylation, conserved biosystem; Transmembrane transport of small molecules, organism-specific biosystem; |
| MIM | 182360 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.