Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : CDFG013915
| Cat. No. | CDFG013915 |
| Product Type | cDNA clone |
| Gene Abbr | ARID5A |
| Gene Name | ARID5A AT rich interactive domain 5A (MRF1-like) [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Size | 10 ug |
| Vector | pCMV6-XL |
| Gene Name | ARID5A AT rich interactive domain 5A (MRF1-like) [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | ARID5A |
| Synonyms | MRF1; MRF-1; RP11-363D14 |
| Gene Description | AT rich interactive domain 5A (MRF1-like) |
| Gene ID | 10865 |
| Uni Prot ID | Q03989 |
| m RNA Refseq | NM_212481.1 |
| Protein Refseq | NP_997646.1 |
| Chromosome Location | 2q11.2 |
| Function | DNA binding; |
| MIM | 611583 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.