Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR3H-01073
| Cat. No. | MiUTR3H-01073 |
| Description | 3'UTR clone of histone cluster 2 H4a (HIST2H4A) for miRNA target validation |
| Gene Abbr | HIST2H4A |
| Gene Name | HIST2H4A histone cluster 2, H4a [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | luciferase-RFP |
| Promoter | SV40 |
| Resistance | Neo/Kanr |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | The cDNA clone is shipped in a 2-D bar-coded Matrix tube as 10 ug dried plasmid DNA. The package also includes 100 pmols of both the corresponding 5' and 3' vector primers in separate vials. |
| Vector | pMirTarget |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | HIST2H4A histone cluster 2, H4a [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | HIST2H4A |
| Synonyms | H4; H4/n; H4F2; H4FN; FO108; HIST2H4 |
| Gene ID | 8370 |
| Uni Prot ID | B2R4R0 |
| m RNA Refseq | NM_003548.2 |
| Protein Refseq | NP_003539.1 |
| Chromosome Location | 1q21.2 |
| Pathway | Alcoholism, organism-specific biosystem; Alcoholism, conserved biosystem; Amyloids, organism-specific biosystem; Cell Cycle, organism-specific biosystem; Chromosome Maintenance, organism-specific biosystem; Deposition of New CENPA-containing Nucleosomes at the Centromere, organism-specific biosystem; Disease, organism-specific biosystem; |
| MIM | 142750 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.