Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR4H-TG01587
| Cat. No. | MiUTR4H-TG01587 |
| Gene Abbr | CAMK2A |
| Gene Name | CAMK2A calcium/calmodulin-dependent protein kinase II alpha [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | GFP |
| Promoter | CMV |
| Resistance | Kanr |
| Selection Marker | Puromycin |
| Size | 1ug |
| Vector | pLenti-UTR-GFP |
| Vector Type | Lentiviral Vector |
| Storage | -20°C for up to a year |
| Gene Name | CAMK2A calcium/calmodulin-dependent protein kinase II alpha [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | CAMK2A |
| Synonyms | CAMKA |
| Gene ID | 12322 |
| Uni Prot ID | A8K161 |
| m RNA Refseq | NM_015981.3 |
| Protein Refseq | NP_057065.2 |
| Chromosome Location | 5q32 |
| Function | ATP binding; calmodulin binding; calmodulin-dependent protein kinase activity; glutamate receptor binding; kinase activity; protein binding; |
| Pathway | Activation of NMDA receptor upon glutamate binding and postsynaptic events, organism-specific biosystem; Amphetamine addiction, organism-specific biosystem; Amphetamine addiction, conserved biosystem; CREB phosphorylation through the activation of CaMKII, organism-specific biosystem; CREB phosphorylation through the activation of Ras, organism-specific biosystem; Calcium Regulation in the Cardiac Cell, organism-specific biosystem; Calcium signaling pathway, organism-specific biosystem; |
| MIM | 114078 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.