Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR4H-TG10651
| Cat. No. | MiUTR4H-TG10651 |
| Gene Abbr | ATP7A |
| Gene Name | ATP7A ATPase, Cu++ transporting, alpha polypeptide [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | GFP |
| Promoter | CMV |
| Resistance | Kanr |
| Selection Marker | Puromycin |
| Size | 1ug |
| Vector | pLenti-UTR-GFP |
| Vector Type | Lentiviral Vector |
| Storage | -20°C for up to a year |
| Gene Name | ATP7A ATPase, Cu++ transporting, alpha polypeptide [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | ATP7A |
| Synonyms | MK; MNK; DSMAX; SMAX3 |
| Gene ID | 538 |
| Uni Prot ID | B4DRW0 |
| m RNA Refseq | NM_000052.5 |
| Protein Refseq | NP_000043.3 |
| Chromosome Location | Xq21.1 |
| Function | ATP binding; copper ion binding; copper ion transmembrane transporter activity; copper-dependent protein binding; copper-exporting ATPase activity; protein binding; superoxide dismutase copper chaperone activity; |
| Pathway | Ion channel transport, organism-specific biosystem; Ion transport by P-type ATPases, organism-specific biosystem; Mineral absorption, organism-specific biosystem; Mineral absorption, conserved biosystem; Transmembrane transport of small molecules, organism-specific biosystem; |
| MIM | 300011 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.