Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR1H-00348
| Cat. No. | MiUTR1H-00348 |
| Description | miRNA 3′UTR target expression clone for Human NM_001008221.1 |
| Gene Abbr | AMY1A |
| Gene Name | AMY1A amylase, alpha 1A (salivary) [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | GLuc-SEAP |
| Promoter | Sv40 |
| Resistance | Amp |
| Selection Marker | Neomycin |
| Size | 10 μg purified plasmid |
| Vector | pEZX-MT05 |
| Vector Type | plasmid |
| Storage | -20 ℃ |
| Gene Name | AMY1A amylase, alpha 1A (salivary) [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | AMY1A |
| Synonyms | AMY1 |
| Gene Description | amylase, alpha 1A; salivary |
| Gene ID | 276 |
| Uni Prot ID | P04745 |
| m RNA Refseq | NM_001008221.1 |
| Protein Refseq | NP_001008222.1 |
| Chromosome Location | 1p21 |
| Pathway | Carbohydrate digestion and absorption, organism-specific biosystem; Carbohydrate digestion and absorption, conserved biosystem; Digestion of dietary carbohydrate, organism-specific biosystem; Metabolism, organism-specific biosystem; Metabolism of carbohydrates, organism-specific biosystem; Salivary secretion, organism-specific biosystem; Salivary secretion, conserved biosystem; |
| MIM | 104700 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.