Transfected Stable Cell Lines
Reliable | High-Performance | Wide Rage
Precision reporter, kinase, immune receptor, biosimilar, Cas9, and knockout stable cell lines for diverse applications.
Cat. No. : MiUTR4H-TG00240
| Cat. No. | MiUTR4H-TG00240 |
| Gene Abbr | AKAP6 |
| Gene Name | AKAP6 A kinase (PRKA) anchor protein 6 [ Homo sapiens ] |
| Species | Human |
| Reporter | GFP |
| Promoter | CMV |
| Resistance | Kanr |
| Selection Marker | Puromycin |
| Size | 1ug |
| Vector | pLenti-UTR-GFP |
| Vector Type | Lentiviral Vector |
| Storage | -20°C for up to a year |
| Gene Name | AKAP6 A kinase (PRKA) anchor protein 6 [ Homo sapiens ] |
| Gene Symbol | AKAP6 |
| Synonyms | ADAP6; PRKA6; mAKAP; ADAP100; AKAP100 |
| Gene ID | 9472 |
| Uni Prot ID | B2RP22 |
| m RNA Refseq | NM_004274.4 |
| Protein Refseq | NP_004265.3 |
| Chromosome Location | 14q12 |
| Function | protein binding; protein kinase A binding; protein kinase A binding; receptor binding; |
| Pathway | G Protein Signaling Pathways, organism-specific biosystem; |
| MIM | 604691 |
If your question is not addressed through these resources, you can fill out the online form below and we will answer your question as soon as possible.
Write a review of your use of Biogene products and services in your research. Your review can help your fellow researchers make informed purchasing decisions.